Как да поемеш контрола върху хормоните си
Хормоните са движещите механизми на организма. Колкото по-добър е балансът между тях, толкова по-добре функционира човешкото тяло. Казано с други думи, хормоните са отговорни за:
- лесното заспиване вечер
- мазнините по талията
- издръжливостта при продължителни натоварвания
- бързото вземане на решения в напрегната ситуация
- самочувствието и увереността
- добрия външен вид и др.
Добрата новина, е че ако разбереш как фунционират тези движещи елементи, ще знаеш как да ги контролираш и да ги накараш да работят в твоя полза. Това от своя страна ще те направи по-добър във всяко отношение, ден след ден.
Ще групираме хормоните в 6 основни категории.
Регулатори на чувството за глад
Двата хормона, които имат отношение за чувството на глад са грелин и лептин. Грелинът е “лошият”, който те кара да се чувстваш гладен и търси храна постоянно. Той се секретира от стените на стомаха. Лептинът е “добрия” и те кара да се чувстав сит, давайки сигнали на мозъка, че нямаш нужда повече от храна. Секретира се от мастните клетки.
При здрави и спортуващи хора, лептинът е хормонът, който най-често надделява. А при хора с лоши хранителни навици и липса на движение, грелинът е този който взима превез, карайки те напрекъснато да се “тъпчеш” с какво ли не.
Три са основните начина, по които можеш да си помогнеш – правилно хранене, редовно спортуване и достатъчно сън (минимум 7 часа).
Стимулатори на метаболизма
Щитовидната жлеза отделя тироидни хормони, които са от най-голямо значение за правилното функциониране на метаболизма. Иначе казано, тези хормони дават команди на всяка клетка в тялото ти, колко точно енергия да произвежда и изразходва.
Нарушения във функцията на щитовидната жлеза, неминуемо оказват влияние върху метаболизма. Той се забавя, а оттам и излишните килограми тръгват нагоре.
За доброта здраве на щитовидната жлеза е нужно редовен прием на минерала йод, чрез храни като яйца, риба и морски дарове. При нужда трябва да се приема и като хранителна добавка.
Изграждащи мускулите
Двата основни хормона тук са хормонът на растежа и инсулиноподобен фактор на растежа. Тези двамата са отговорни за това да нямаш “паласки” по корема, да натрупаш мускули, да имаш здрави сухожилия и стави.
Тялото ти ги отделя по естетвен начин, особенно при редовни и тежки тренировки. След определена възраст, тяхното ниво започва да спада и това е нормално. Колкото по редовно тренираш, толкова по-късно ще настъпи периодът на техния спад. От теб зависи…
Отговорникът за съня
Малатонинът е хормона, от който зависи дали ще заспиш веднага след като си легнеш или ще се въртиш в леглото. По сценарий нивата на мелатонин трябва да са ниски през деня и да се повишават вечерно време. Има обаче много фактори, които магат да объркат всичко – твърде продължително излагане на слънчеви лъчи, продължително гледане на телевизия и смартфона вечерно време, прекомерно количество стрес и т.н.
Можеш да си помогнеш като се опиташ да си максимално отпуснат и да стоиш далеч от дисплеите, час два преди лягане.
Либидото
Тестостеронът е този, който насочва протеините към мускулните клетки, карайки да растат. Грижи се за либидото и сексуалната функция, кара те да изглеждаш млад и с хубава кожа. С напредване на годините и най-вече със заседналия начин на живот, едно нещо е сигурно – тестостеронът рязко тръгва надолу. Това води до заформяне на “бирено коремче”, застарен външен вид, липса на енергия, ниско самочувствие и т.н.
Това, което можеш да направиш е:
- да провериш коя е най-близката зала до теб и да започнеш да тренираш
- да спреш алкохола (и без това можеш и без него)
- да започнеш да се храниш здравословно
- да отделиш достатъчно време за сън и релакс
Доставчикът на енергия
Инсулинът е този, който има за задача да достави мазнините и въглехидратите (захарите) до мастните и мускулните клетки. Изключително важно е да поддържаш баланса на нивата на инсулин и захари в тялото. Периодът, в който можеш спокойно да приемаш повече въглехидрати, е веднага след тежка тренировка.
Това ще ти помогне да се възстановиш по-бързо и да натрупаш мускули. През останолото време дръж приема на захари под контрол, за да си спестиш редица сериозни здравословни проблеми като инсулинова резистентност, високо кръвно, висок холестерол, диабет и др.
Още интересни статии относно спортът и здравето, можеш да намериш тук.
Последвай ме в Instagram, за да видиш още полезна информация за здравословен начин на живот, идеи за хранене, вкусни рецепти, мотивация за спорт и други.